- Чуждестранната майка ще изхвърли пъпната връв на бебето, когато тя падне.
Българската майка ще го хвърлив някоя банка, в съда, на покрива на училище или където иска да работи детето й - През зимата чуждестранната майка пазарува от магазина.
Българската майка има в килера лютеница, компоти, сладко, туршия и луканка, с които да се „изкара“ зимата.
- Чуждестранната майка купува на детето си само най-необходимото.
Българксата майка купува количка за бебето за 2000лв, затрупва стаята му с играчки, а като порасте му купува по-добър телефон от нейния.
- Чуждестранната майка се притеснява да не наруши личното пространство на детето си, а българската майка нарича стаята на детето си „кочина“ и при всеки удобен момент я подрежда. Тя не разбира, когато ѝ кажат, че в хаоса нещата се намират по-лесно.
- Чуждестранната майка оставя детето си да яде, когато е гладно а българската майка кара детето си да чака, докато всички седнат на масата.
- Чуждестранната майка очаква детето ѝ да напусне дома, когато стане пълнолетно и да започне живота си самостоятелно.
Българската майка се чувства обидена, когато 30-годишният й син й каже, че иска вече да си намери собствено жилище.
- Чуждестранната майка оставя детето си само да избере образованието си , а българската майка съветва детето си да учи икономика или право. Защото „там са парите, а музикант къща не храни“.
- Чуждестранната майка звъни на детето си от време на време. Българската майка звъни на детето си по 11 пъти на ден, само за да чуе „да, мамо…да, добре съм…“
- Чуждестранната майка често казва на детето си колко е красиво.
Българската майка оглежда детето си от глава до пети, анализира кои са положитените и отрицателните страни на облеклото му и казва нещо от сорта на: „Ризата ти е ужасно намачката. Трябва да се изглади!“
- Чуждестранната майка разделя домашните си задължения с останалите членове на семейството.
Българската майка прави всичко сама и често се оплаква: „Какви сте свине! Никога не си миете чашите и чиниите. Никой не се сеща да ми помага. И пак сте си хвърлили чорапите под леглото“.
- Чуждестранната майка оставя детето си само да реши с кого да се среща.
Българската майка издава досие на новото гадже още от първип ден – „С какво се занимават родителите му? Тя може ли да готви? Той има ли книжка? Къде е завършила?“. След това тя преценява положителните и отрицателните качества. Гаджето не е одобрено, докато не докаже, че го заслужава.